Czy łatwo jest zrobić dobre sushi? Dlaczego warto wybierać nasze?

Trudno wskazać inne danie, które w ostatnich latach cieszyłoby się takim wzrostem popularności. Jednocześnie, nawet jeśli traktować to w kategoriach pewnego rodzaju mody, ta jest akurat wielce pożyteczna, na pewno dużo bardziej, niż ta na zachodnie fastfoody, która owładnęła nami od początku lat 90-tych. Spożywanie dobrej ryby i ryżu jest zdecydowanie lepszym pomysłem zarówno z punktu widzenia zaspokajania głodu, jak i zdrowia. Pod warunkiem, że stołujemy się w odpowiednim miejscu.

Najważniejsza jest jakość

Spójrzmy prawdzie w oczy – typowe sushi to nie jest danie nadzwyczaj wyrafinowane, zwłaszcza, że powstało przed wiekami trochę przez przypadek, jako rezultat poszukiwania sposobu na przedłużenie przydatności do spożycia rybiego mięsa. To miał być prosty, sycący i bogaty we wszystko co niezbędne organizmowi posiłek, typowy dla azjatyckiej kuchni, będącej zdecydowanie jedną z najzdrowszych. Kilkadziesiąt złotych, które trzeba na nie wydać w wielu restauracjach, to przesada.

Nie jest też jednak tak, że jego przygotowanie to zupełny banał i nie trzeba specjalnie troszczyć się ani o sposób wykonania, ani o składniki. To nie jajecznica. Właśnie ta prostota sprawia, że pod pewnymi względami jest to bardzo wymagające.

Najważniejsza jest ryba, która nie jest przecież poddawana obróbce termicznej zdolnej zabić wszystko, co mogłoby zagrażać konsumentowi. Tutaj nie można pozwolić sobie na żadne uchybienie, które w przypadku wielu lokali serwujących inne menu mogłoby pozostać bez konsekwencji. Sushi wymaga ryby świeżej i w porę zamrożonej, co odsuwa ryzyko rozwoju bakterii i pozwala też wyeliminować ewentualne pasożyty. Sam dobór ryb i ich pochodzenie też musi być przedmiotem troski każdego odpowiedzialnego mistrza sushi.

Inny istotny element to odpowiedni ryż, który będzie zachowywał odpowiednią spoistość, trzeba go ponadto przyprawić.

Działalność lokali Bunny Handroll to efekt satysfakcji, jaką daje nam dostarczanie Klientom dobrego jedzenia. Sięgając po nasze sushi w Sopocie czy innych miastach Trójmiasta można być zupełnie spokojnym i ich jakość i cieszyć się sycącym i zdrowym posiłkiem.

Wielka swoboda to wielkie wyzwanie

Zawartość bardzo wielu cennych substancji odżywczych czy uwalnianych w najlepszym z punktu widzenia zdrowia i potrzeb związanych z codzienną aktywnością tempie węglowodanów, to jedne z najważniejszych argumentów na spożywaniem sushi, oczywistym jest jednak, że nie dla wszystkich będą one wystarczające. Wybór pomiędzy jedzeniem zdrowym a smacznym to problem, z którym zmaga się wiele osób. Sushi jest znakomitym sposobem na to, by obie te potrzeby pogodzić.

Już w Japonii danie to uzyskało wiele lokalnych odmian zdolnych dostarczyć bardzo zróżnicowanych wrażeń. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tworzyć kolejne – jego prostota daje w tym zakresie ogromne możliwości. Wymaga jednak jednocześnie dużych umiejętności i, nie bójmy się tego słowa, kunsztu, by uzyskane nowe smaki były naprawdę dobre. My, dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu stworzyliśmy menu, dzięki któremu do sushi przekonują się także ci, którzy wcześniej podchodzili do niego sceptycznie. Zapraszamy do naszych lokali!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *