Zdrowe, smaczne, różnorodne i na każdą kieszeń

W ostatnich dekadach na polskim rynku mogliśmy zaobserwować duży wzrost zainteresowania sushi, które choć początkowo pojawiło się w restauracjach w naszym kraju jako danie uważane za dość wykwintne, teraz dostępne jest w najróżniejszych odmianach, najmniej wybredni znajdą je niekiedy jako gotowe w sklepowych lodówkach. Gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami jesteśmy my, nieustannie dbający o najwyższą jakość gwarantująca wspaniały smak i korzyści dla zdrowia, a jednocześnie dostarczający posiłki niedrogie i wygodnie podane.

Z dalekiej Japonii

Azjatycka kuchnia ma pewne cechy wspólne, niezależnie od konkretnego kraju czy regionu: z wielką chęcią wykorzystuje ryby i owoce morza, a także liczne i różnorodne warzywa oraz ryż. Jednocześnie zachowuje ona dużą prostotę i naturalność. Azjaci często sięgali po prostu po to, co mieli pod ręką, toteż aby móc odtworzyć smak i jakość poszczególnych potraw, trzeba naprawdę dobrze zadbać o świeżość poszczególnych składników. Inną stała cechą jest unikanie nadmiaru przypraw – mimo to jednak smaki pozostają wyraziste i niepowtarzalne.

W rezultacie obfituje ona w dania lekkostrawne, pełne niezbędnych substancji odżywczych i witamin, dostarczające organizmowi potrzebnej energii ale jednocześnie nieprzesadnie kaloryczne. Nie może być przypadkiem, że Japończycy są jednym z narodów cieszących się najdłuższą średnią długością życia. Sushi bez wątpienia jest jednym z tych dań, które wszystkie te cechy reprezentuje w pełni. Nie powinno więc dziwić, że w krótkim czasie stało się daniem popularnym niemal na całym świecie. W Polsce od lat mogliśmy obserwować, że powodzenie to osiągnęło szczególne rozmiary.

Ciesz się smakiem i zdrowiem

Jesteśmy zdania, że sushi powinno być daniem łatwo dostępnym i wygodnym w spożywaniu – wcale nie dlatego, że w Japonii serwowane jest przede wszystkim w bardzo licznych fastfoodach. Po prostu jak mało które świetnie nadaje się na często spożywany, sycący posiłek pozwalający odzyskać niezbędną w ciągu aktywnego dnia energię.

Oparte przede wszystkim na ryżu, rybie i wodorostach pozwala dostarczyć organizmowi bardzo dużo energii, pozostając jednocześnie lekkostrawnym – podstawowe jego składniki są łatwo przyswajalne. Jednocześnie pozwala na bardzo dużą różnorodność, czego dowodzą zarówno tradycyjne odmiany obecne w Japonii, jak i serwowane przez nas sushi w Gdańsku czy innych miastach Trójmiasta. Nie znaczy to jednak, że eksperymentowanie z dodawanymi składnikami jest łatwe. Ryby i wszelkie dodatki należy łączyć w sposób podporządkowany pewnym zasadom, aby uzyskany smak mógł być doskonały.

Menu, jakie oferują nasze lokale to rezultat pracy najlepszych mistrzów sushi, którzy dołożyli wszelkich starań, aby bezsprzecznymi korzyściami, jakie niesie ze sobą spożywanie tego dania, mogło cieszyć się jak najwięcej konsumentów o różnorodnych gustach. Czekamy na Ciebie w Bunny Handroll!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *